A legtöbb autós csak akkor kezd el komolyan foglalkozni az ajtózárral vagy a távirányítóval, amikor már baj van, például nem tud beszállni az autójába. Pedig ezek a problémák nem egyik pillanatról a másikra lépnek fel. A zárak és kulcsok mindig előre jeleznek, csak figyelni kellene rájuk. És ha már megtörtént a baj, akkor sem a feszegetés vagy a YouTube videós professzorok jelentenek megoldást, hanem egy autózár szervíz fog érdemben segíteni.
A szaktudás, ami aranyat ér
Egy tapasztalt autózár-specialista nem csak próbálkozik a zárral, hiszen évek alatt összegyűjtött tudással, speciális célszerszámokkal dolgozik. Az autó kinyitása a mai modern szerkezetek esetében tényleg az ő feladata, képes nyom nélkül, sérülésmentesen kinyitni még a legmakacsabb zárakat is. Nem feszít, nem roncsol, nem karcol, csak megoldja a helyzetet.
Nem csak egyféle hiba létezik
Sokan azt hiszik, hogy ha az autó nem nyílik, akkor biztos csak az elem merült le a távirányítóban. Pedig a gond ennél összetettebb is lehet. Lehet, hogy:
- a kulcs sérült meg,
- a távirányító belső hibája áll a háttérben,
- a zárszerkezet szorul,
- vagy az autó akkumulátora merült le, ami miatt nem reagál semmi.
Sőt, ezek a hibák akár egyszerre is jelentkezhetnek, így laikusként nehéz pontosan megmondani, hol a probléma gyökere. És ha netán elhagytuk a kulcsot, vagy rosszabb esetben ellopták, akkor egyértelmű, hogy semmi keresnivalónk a próbálkozásnál, itt már kizárólag szakember segíthet.
Ne rontsuk el még jobban!
A legrosszabb, amit tehetünk, hogy magunk próbáljuk megoldani a helyzetet. Ne feszegessük az ajtót, ne ütögessük a távirányítót a tenyerünkhöz, és végképp ne erőltessük az ablakokat, hátha le tudjuk őket húzni. Ezekkel nem érdemes machinálni, mert nemhogy megoldanánk a problémát, inkább csak rontunk rajta. Az autó kinyitása ugyanis csak akkor történhet sérülésmentesen, ha profi végzi, speciális eszközökkel, gyakorlottsággal és türelemmel.
Előzzük meg, nehogy rosszkor jöjjön a baj
A zárak, kulcsok nem szoktak előjelek nélkül meghibásodni. Ha azt látjuk, hogy nehezebben fordul a kulcs, néha nem reagál a távirányító, vagy csak akkor nyílik az ajtó, ha kétszer-háromszor próbálkozunk, akkor már érdemes odafigyelni. Ezeket a kis jeleket kezelni kell még az elején.
Rendszeres karbantartással, például a zárak tisztán tartásával, a távirányító elemének időben történő cseréjével, vagy csak azzal, hogy néha megnézetjük szakemberrel a zárak, kulcsok állapotát, megelőzhetjük a nagyobb bajt. Vannak dolgok, amiket mi is el tudunk végezni otthon, de amikor gyanúsan viselkedik a zár vagy a kulcs, akkor ne próbálkozzunk tovább, keressünk fel egy autózár szervizt.
Egy jól időzített látogatás a szakszervizben sokkal kevesebbe kerül, mint egy megrongált ajtó vagy egy betört ablak. És ha szerencsénk van, még a kulcs, távirányító is megmenthető. Például a kulcsot lehet javítani, ha még nem ment teljesen tönkre, vagy a távirányítót lehet újraprogramozni, csak szakértő kell hozzá.